27 ledna, 2023

Manipulace strachem

Končí třetí přímá prezidentská kampaň a zanedlouho budeme znát výsledky. Potřetí jsme byli svědky brutální manipulace strachem.

Poprvé strachem před „sudeťáky“, kteří se vrátí do pohraničí pro svůj majetek, pak strachem z migrantů a nyní strachem před zatažením do války. Každý z těchto „argumentů“ byl iracionální, zlý a zcela za hranou slušnosti a racionality. Každý vzbuzoval nenávist vůči nějaké skupině. Každý se řídil heslem „účel světí prostředky“. Každý byl velmi promyšlený, protože zlo dokáže být velmi promyšlené a chytré.

Promyšlený nikoli silou argumentace, ale útokem na nejnižší lidské pudy. Ne nadarmo se o hadovi v ráji píše, že byl „nejzchytralejší“. Pokud není chytrost spojena s charakterem a slušností, stává se nebezpečnou zbraní. Výše zmíněné argumenty používal každý demagog. Jsou postavené na primitivní logice: vystrašit a pak sám sebe nabídnout jako mesiáše. 

Funguje to. Ale někdy ne. Snad to nezafunguje tentokrát…


2 komentáře:

Karel Konečný řekl(a)...

Ustrašenost a nedostatek odvahy je myslím charakteristická vlastnost Čechů.

ts řekl(a)...

Viděli jsme co sw dělo i ty jsi podlehl stfachme a minipulaci. Obavy ze stráty pohodlí. Necham jsi se naočkovat sajrajtem vakcínou covid19 ottresná ohavnost. Očkování satanem. TO je ztráta svobody, poltačování lidskýcj práv a sbovod. Kde je svoboda, to je demokracie, Kdo jste vy ničite a původci zla.