06 září, 2022

Nic než národ!

 Nic než národ!!!

3. 9. 2022 proběhla na Václavském náměstí demonstrace proti současné vládě. Chvíli jsem ji sledoval, něco jsem četl. Je zcela v pořádku, když lidé svoji nespokojenost s vládou vyjadřují na ulici. Díky Bohu, že jsme v zemi, kde lze nespokojenost vyjádřit na ulici – mimo jiné proto, že patříme i do dalších demokratických struktur, jako je třeba (jistě nedokonalá) EU, kde to též jde. Je jasné, že současná vláda není vládou dokonalých lidí, že dělá chyby a že je třeba na ně upozorňovat.
Zároveň je velmi pokleslé dávat do éteru hesla „o potřebě ukončit ředění národa ukrajinskými uprchlíky“ a rozšiřovat nesmysly, že jejich exodus se děje plánovaně. Hesla o čistotě národa a vymezování se proti jiným etnikům či národům nikdy nevedla k dobrým konců, ale naopak k mnoha mrtvým. Dělali to jak nacisté, fašisté, tak bolševici, a jak to dopadlo, netřeba psát. Stejně tak je z křesťanského, ale i obyčejně lidského pohledu nepřijatelné zpochybňovat pomoc Ukrajincům. Jistě je legitimní a správné diskutovat o tom, jak optimalizovat způsob, jak jim pomoci, ale je třeba jim pomoci a pomáhat i nadále. Jejich národ prožívá genocidu od jednoho z nejzrůdnějších režimů současnosti a pomoci jim prostě musíme. Zas tak moc nás tato pomoc nestála a oni skutečně nejsou příčinou toho, že někteří lidé mají problémy. Navíc nás Písmo na mnoha místech k pomoci „hostům“ vybízí.
Demonstrace pod heslem „Česko na prvním místě“ hraje na jeden z nejnižších lidských pudů, jímž je nacionalismus. A vězme, že nacionalismus funguje. Přemýšlím, jak se cítí Ukrajinci, kteří museli uprchnout ze své země a kteří nyní vidí podobné masové výlevy. Je mi z toho smutno a stydím se.
Hesla „tato válka není naše“ ukazují na typické čecháčkovství, které se naštěstí projevuje u stále menší skupiny lidí (zároveň to není rys jen části našeho národa). Když někdo trpí, pak je to i o nás – viz třeba podobenství o milosrdném Samařanovi. Zároveň pokud padne Ukrajina, přijdou na řadu další země.
Nechci se rozepisovat o dalších oblastech a o heslech, která na demonstraci zazněla a se kterými nesouhlasím, ale i to, co jsem napsal výše, je pro mě známkou, že takhle tedy skutečně ne. Zde skutečně nejde o národ…

3 komentáře:

Karel Konečný řekl(a)...

Myslím, že tato situace je důsledkem vzdělání lidí. U nás se nyní diskutovala a stále probíhá diskuze o nové strategii vzdělání, protože vzdělání je zásadní pro schopnost udělat si dobrý úsudek o společnosti či režimu, ve kterém člověk žije. Stejně se systém vzdělání nyní diskutuje i na prestižní Oxfordské univerzitě, protože také dobře vnímají to, co se u nich děje ve společnosti.
Na Oxfordské univerzitě diskuze směřuje k tomu aby vzdělání bylo více exkluzivní a méně inkluzivní.

Potulný farář řekl(a)...

David Novák je elitářský člen CB, jeho výroky v minulosti, že v parlamentu sedí fašisté, že je dna strana politického spektra představuje Mordor a teď naznačil v příspěvku, že se Ukrajinci v ČR musí čelit nacistickým tendencím jako na Ukrajině. Hledal jsem na Googlu v Ukrajinštině "Socha Bandery". Ukrajina je hybridní režim, který od roku 2000 staví sochy Banderovi a Šuchevyčovi, Ukrajinský národ otevřeně uctívá nacismus a jeho oficiální vláda to kryje a naše média také. Ukrajina staví sochy pro-nacistických pohlavářů, kteří řídili Holocaust židů. Pan Novák vlastě celou svojí existenci parafrázuje to co píší prozápadní média našich miliardářů. Nejedná se o křesťana, ale očividně o dobrovolného slouhu našeho politického nastavení.

Karel Konečný řekl(a)...

K potulnému faráři: Je nutné si napsat co je to fašismus. Profesor Roger Griffin je odborník na fašismus. Když tedy chceme fašismus nějak definovat, tak nejbližší je toto vyjádření: Fašismus je extrémní nacionalismus hlásající obrodu národa.