27 června, 2018

Komunisté vracející se k moci a co církev...

Dlouhou dobu jsem nevěřil, že by náš současný prezident byl schopen klesnout na takové dno, na jaké jmenováním některých členů vlády klesl. Je tomu zhruba pět let, kdy minulou vládu, nepochybně na něčí zakázku, ukončil policejní zásah. Tehdy Miloš Zeman mj. prohlásil, že nám nemůže vládnout premiér v teplákách, čímž narážel na obvinění tehdejšího premiéra Petra Nečase a legitimizoval rozpuštění tehdejší vlády. Jakkoli se jednalo o vládu rozporuplnou, P. Nečas doposud nebyl pravomocně odsouzen, čímž se ukázalo, že již pouhé obvinění stačilo k rozpuštěni vlády. Nynější premiér je nejen veden jako spolupracovník STB, ale je i obviněn   z dotačních podvodů. V porovnání s ním byl P. Nečas neviňátko. Najednou to ale nevadí. Proč asi? Zřejmě proto, že klíčem k moci se stala loajalita k Zemanovi     a tu (nejen) Babiš prokazuje v míře vrchovaté. 


Pochopitelně, že když je premiérem bývalý spolupracovník STB, tak nevadí ani bývalý příslušník pohotovostního pluku SNB. Nevadí ani vládní podpora komunistů, v jejichž řadách jsou stále někteří, kteří popírají, že vražda Milady Horákové byla vraždou.


K sestavení vlády ale ještě budete číst mnoho jiných a zajisté fundovanějších komentářů. Chtěl bych poukázat na jiný rozměr současného stavu. Chci připomenout tisíce lidí, kteří během komunistické diktatury trpěli pro svojí víru. Kteří někdy přinesli oběť nejvyšší, jindy nemohli studovat a nebo vykonávat svoji vysněnou profesi, někdy byli nuceni odejít z republiky. Chci poukázat, že to byl komunistický režim, který likvidoval církve, řády a jednotlivé věřící. 


I proto je pro mě a nepochybně i mnohé (nejen) křesťany nepřijatelné, aby pohrobci této strany naší zemi vládli anebo se na vládě podíleli. Je to stejně absurdní jako kdyby byla v Německu u moci NSDAP. Je to výsměch všem těm, kteří během komunismu trpěli a to i v CB. 


Jedná se o bezprecedentní popření a pošlapání historie. Chápal bych to, kdyby komunisté udělali to samé, co mockrát udělali Němci. Tedy kdyby se za svojí minulost káli a prosili za odpuštění. Jenže slovo pokání a lítost nad minulostí bolševismus a komunismus nezná.  V dějinách se podle komunistů občas "staly dějinné přehmaty", nic víc. 


Zeman s Babišem dosáhli svého. Nadále budeme poslouchat řeči o "elitách", "pražské kavárně", "idiotských novinářích". Nadále bude prezident pohrdat svobodnými médii, čímž vědomě či nevědomě nemalou část národa odkazuje ke zdrojům informací , kde má svoje příznivce, což jsou mj. aeronet, Blesk, TV Prima  atd. Nadále bude premiér popírat jakoukoli vinu ohledně dotačních podvodů, navíc díky nové ministryni spravedlnosti je pravděpodobné, že se kauza uklidí pod koberec. 


Ve větší míře než doposud budeme svědky komunistických zásahů do zahraniční i domácí politiky. Jejich zásahy nás povedou pryč z EU, NATO. Zda úplně nebo nikoli se uvidí. Zároveň jejich hlas bude říkat, že komunismus je a byl normální. Jen se občas děly chyby - třeba v podobě justičních vražd. 


Navzdory nastalé situaci mám naději, že alespoň v CB (jinde to moc neznám) je mnoho sebevědomých lidí. Sebevědomých v tom smyslu, že si budou schopni a ochotni tvořit svoje vlastní úsudky a nenechají se ovlivnit mediální stokou jakou je Blesk, Prima a další. Že si nenechají relativizovat minulost a že si budou jasně připomínat, že komunismus byl a je zlo. Je třeba si připomenout, že mnozí naši otcové trpěli, protože zde vládl nenormální režim, nenávidící křesťanskou víru i kulturu. 


Mám naději, že nebudeme církví homofobů, EU - fobů, muslimo-fobů, uprchlíko-fobů a nevím jakých dalších fóbií. Ano, EU nejedná vždy správně, ale není to totalita východního střihu, ano, naše civilizace se odvrací od svých křesťanských kořenů, ale lidé stále mohou svobodně vyznávat víru, což v mnoha částech světa nejde, ano, někdy to, čemu říkáme politická korektnost je stupidní, je jistě mnoho dalších věcí, které nám lezou a polezou na nervy, jistě s mnohým i díky své křesťanské víře nebudeme a ani nemůžeme souhlasit, ale stále máme blíže na západ, než na východ nebo do Asie. A stále je na západě mnoho dobrého, z čeho navíc kritici západu a tzv. vlastenci profitují. 


Mám naději, že se nenecháme rozdělit. Hrad jede přesně v dikci komunistů, kteří štvali "lid" proti elitám, vesnici proti městu, dělníky proti intelektuálům. Tímto na svoji stranu dostávali masy, skrze něž pak prosazovali svoje zrůdné cíle. 


Mám naději, že nastalý stav nebude trvat dlouho. Přiznejme si, že jedním z důvodů, proč situace zašla tak daleko, je selhání klasických demokratických stran. Paradoxem je, že součástí selhání toho systému byl Zeman, který je opředen mnoha kauzami, ale lidé prostě zapomínají. Snad se politické strany dokáží poučit a budou-li mít v budoucnu šanci na reparát, tak ho využijí. 


Mám naději, že i díky nastalé situaci do politiky vstoupí další odvážní a charakterní lidé s vizí. Zároveň bych chtěl vyjádřit dík těm, kdo se v politice angažují a přináší něco jiného než vizi plných koryt a klíčových postů, díky nimž pak musejí prodávat svoje svědomí. Kteří politiku - od lokální po celostátní vnímají jako službu. 


A nakonec mám naději, že ať je a bude situace jakákoli, církev do sebe dokáže absorbovat kohokoli. Tedy voliče a příznivce jakékoli strany. To, co nás v církvi nakonec spojuje, není stejný politický názor, ale Kristus. 


(Tento článek nevyjadřuje stanovisko Rady CB, ale jen mě jako osoby)

9 komentářů:

TímDruhým řekl(a)...

Ahoj Davide - vláda Petra Nečase zkončila už před pěti lety - oprav si to :-)

TímDruhým řekl(a)...

a jinak s Tebou souhlasím, nicméně si myslím, že pokud se lidé více nezačnou anagžovat a je jedno, jestli jsou věřící a nebo ne, tak se nic nestane... připomínání chyb, přešlapů a špatností nestačí. Nutností je pozitivní vize, která bude mít hlavu a patu a hlavně bude realizovatelná, není to lehké, ale je to možné...

gaborlakatos1 řekl(a)...

no stress.. je to v jeho rukách, jako všechno, takže to nakonec dobře dopadne. ;)

Alena Šišková řekl(a)...

Kolik je v ČR modlitebníků v nějakém řetězci zapojených v modlitbách za naší zemi?

MasterBrewer řekl(a)...

Dobrý den,
tímto přestávám odebírat tento váš blog. Ne proto, že bych nesnesl odlišné názory. Pokud si ale chci přečíst něco tohoto střihu, najdu na webu mnoho profesionálů, kteří se kritikou Babiše, Zemana, komunistů atd. zabývají v podstatě na plný ůvazek (pánové Mitrofanov, Fendrych a mnoho dalších). Chcete-li se k nim přidat, nic nového se tu nedozvím.

o autorovi tohoto blogu řekl(a)...

Souhlasim s Vámi ohledně profesionálů. Mate absolutní pravdu. Jen ale nikdo z nich nepíše, co my jako věřící s touto situaci. Tam ani odborníky nejsou. Proto si dovoluji se k tomu vyjadřovat .

Pavel Figa řekl(a)...

Pokud církev nemá obavy z katolíků (je zřejmé, že nemá) , kteří staletí podobné zrůdnosti ( ve jménu pravdy) prováděli v čele s neomylnými papeži, bez pokání a proseb za odpuštění, pak podobně vyšumí za pár desetiletí i obavy z komunismu. Soužití párů stejného pohlaví považuji za hřích, takže jsem pro mnohé jasný homofob. Jsem proti EU, EU-fob. Ale protože nás spojuje Kristus,tak snad budu v církvi absorbován.

o autorovi tohoto blogu řekl(a)...

To Pavel Figa: Jistě nejste homofob, jenže je rozdíl s něčím nesouhlasit, něco považovat za hřích a mezi tím, jisté skupiny obyvatelstva ostrakizovat. Stejně tak je rozdíl mezi mnohdy oprávněnou kritikou EU a šířením hoaxů o tom, že EU je nová totalita, stejná jako ta předešlá...

Pavel Figa řekl(a)...

Nemyslím si, že je EU nová totalita, stejná jako ta předešlá. Ale její demokratický deficit a další negativní věci, které jste jmenoval beru v úvahu (+čl. Rizika členství v EU-Vladimír Bíba CB Praha 1). A stejně tak si nemyslím, že lze dát na roveň NSDAP s KSČ, byť mají na svědomí miliony obětí. Jinak bych musel připustit, že : převzato......
"se bývalý nacistický (komunistický) ministr stal demokratickým premiérem a posléze nadlouho Havlovým poradcem, bývalý představitel pokusu o nacismus (komunismus) s lidskou tváří vykonával funkci předsedy parlamentu." Jestliže jsme tehdy připustili toto a podobně účast ve vládě pohrobkům vrahů Husa a dalších tisíců nevinných, proč takové obavy z této vlády? Jestliže připouštíte za jeden z důvodů současného stavu selhání předešlých demokratických vlád, u mne to byl hlavní důvod. Ale kdyby vládla dnešní opozice, budu k ní mít stejný postoj jako k nynější vládě. Respekt. Ale nebylo ji dáno shůry.