25 dubna, 2020

COVID-19 a moc a nemoc médií

Jeden z velmi zajímavých fenoménů související s COVID-19, je fenomén médií. Většina z nás se o situaci zajímá, protože mnohých se situace nějak dotýká. Všichni máme společné, že více či méně čerpáme informace z médií. A někde zde začíná i problém, protože na téma COVID-19 se lze dočíst leccos a aby to bylo ještě komplikovanější, dočítáme se protichůdné názory vyslovené i z úst lidí, kteří jsou ve svých oborech ověnčeni tituly zprava i zleva – a to nepíšu nijak pejorativně. Zároveň vidíme, jak obrovskou moc mají média.
V tomto článku se ale chci zabývat určitou rozporuplností zpráv, která se k nám dostávají. Stále se vede diskuse, zda roušky vůbec mají smysl. V některých zemích je jejich nošení povinné, někde jen doporučené. Oba dva názory jsou podloženy vědeckými studiemi a obhajují je odborníci. Slyšíme zcela opačné názory na tzv. promořování. Pohybujeme se od názoru, že promoření je velmi nebezpečné, až po názor, že je to legitimní způsob jak se viru zbavit. Opět jsou na obou pólech renomovaní odborníci i výzkumy. Někteří lidé mají hrůzu jít do nemocnice (což se mi náramně hodilo, když jsem bez objednání mohl jít k zubaři, který teď nemá pacienty), protože vidí apokalyptické fotky z některých nemocnic především ve světě, jiní jsou v pohodě, protože se dočetli, že nemocnice jsou dezinfikované.
Všimněte si, že ve zprávách se někdy opakuje zavádějící slovní spojení „že se zdá“. Např. jsem se dočetl, že „se zdá“, že COVID-19 více zabíjí britské zdravotníky, kteří jsou z etnických menšin. Jenže „zdá se“ není žádný relevantní údaj, je to zdání. Možná se zítra zjistí něco úplně jiného, a jak bude reagovat autor článku? Asi tak, že se mu to jen zdálo… Podobných „asi“, „možná“, „zdá se“, se vyrojilo velmi mnoho.
Navíc článek je nadepsaný, že „pandemie kosí britské zdravotníky“. Slovo kosí je velmi expresivní a v souvislost se smrtí se používá třeba ve válce, kde „kulomety kosí pěšáky“. Zde zemřelo 111 zdravotníků a pečovatelů. Ano, je to hrozné číslo, každého zmarněného života je škoda, ale ze všech mrtvých v Anglii je to 0,7 procenta. Jenže srovnejte si titulek „ze všech mrtvých v Anglii je 0,7 zdravotníků a pečovatelů což je vysoké číslo“ s titulkem „pandemie kosí… atd.“ Ještě jednou – absolutně nesnižuji nasazení a oběti zdravotníků, komentuji jen a pouze titulek článku.
Jiná věc je, že jakkoli jsou počty umírajících vysoké a jakkoli je stav vážný, ví se, že výrazně více COVID-19 ohrožuje určité skupiny obyvatel a ty je třeba chránit především. A že na rozdíl od moru, španělské chřipky a dalších nemocí nekosí milióny a nekosí všechny. Jenže místo toho čteme často paušální sdělení o tisících mrtvých doprovázené náležitou obrazovou přílohou (např. kopání masových hrobů v New Yorku), která vyvolávají v lidech pocit hrůzy. Když před pár týdny zemřeli v naší zemi první lidé, pak média informovala, o koho šlo a vždy se jednalo o člověka, který již byl těžce nemocný. Tím nechci tvrdit, že jejich život měl menší cenu, ani to, že později nezemřeli lidé relativně zdraví (statistiky neznám), ale pokud COVID-19 usmrtil někoho s mnohačetným melanomem kombinovaným s dýchacími obtížemi, pak by tento člověk zemřel i na jinou infekci.
Další „nakládačka“ jsou obrazové dokumenty typu „jak vypadají plíce člověka, který prodělal COVID-19.“ Jednak při vší úctě, co my jako laici víme o RTG snímcích, dále tento snímek nemá žádnou vypovídací schopnost, protože jiní lidé mají průběh jiný, lehčí. Přečtete si komentář v článku „3D model lidských plic ukazuje, jak rychle koronavirus ničí plíce“. Čteme: „Na rozdíl od běžného zápalu plic, který vždy postihuje pouze malou oblast dýchacího orgánu, je možné v případě napadení virem pozorovat rychle se šířící rozsáhlé poškození obou plicních laloků, které v průběhu pouhých čtyřiceti osmi hodin může v napadeném organismu zasáhnout kompletně celé plíce a de facto tak rozložit dýchací cesty pacienta, což vede k neodvratné smrti. Kromě plic pak tímto způsobem virus působí také na tkáň jiných vnitřních orgánů, jako je srdce nebo slezina.“
Na první čtení to vypadá, že koronavirus je rozsudkem smrti… jenže v článku je „drobná věc“. Autor píše, že virus „může“ nikoli musí. Jako člověk postižený revmatoidní artritidou jsem nějaký čas četl, co tato nemoc „může“ a je to velmi nepříjemné čtení. Ale díky Bohu, kvalitním doktorům, medicíně a asi i životnímu stylu RA není ortel a v mnoha případech (třeba i u mne) „nemusí“, jen „může“ ublížit, není to, stejně jako COVID-19 ortel. Proto jsem články o své nemoci číst přestal, protože bych skončil v Bohnicích.
Dalším problémem při informacích o COVID-19 je klišé „poslední vědecké výzkumy zjistily“. Solidní vědecký výzkum prochází tzv. falzifikací, ověřováním, zkouškami a to, že je něco „dokázáno posledním výzkumem“, nic moc nemusí znamenat a většinou ani neznamená.
Z uvedeného vidíme, že do velké míry platí starý mediální zákon „dobrá zpráva, žádná zpráva“. Lidé jsou vyděšení a místo aby se odtrhli od zdrojů špatných zpráv, ještě více je hltají v naději, že… si přečtou něco nadějného. Jenže většina médií nemá ambici dávat naději, a to je třeba si uvědomit.
Tímto nechci srážet média jako taková, vážím si práce mnoha novinářů a žurnalistů a jsem vděčný za některá média v naší zemi. Jen jsem chtěl ukázat na některé komunikační nepřesnosti a někdy i fauly.
Nechci situaci bagatelizovat, vím, že v mnoha zemích je vážnější než u nás, zároveň ale je třeba někdy některé informace číst obezřetně. Možná v této situaci platí nebát se spolehnout i na svůj úsudek, velmi vážit, jaké zprávy posílat dál, nešířit hysterii a učit se disciplíně vděčnosti. Stále se totiž máme moc dobře… třeba jen proto, že i když ekonomika padá, stále má kam padat a i když virus řádí, nezabíjí po miliónech. A to není málo. Pro mě jako křesťana z toho plyne i jistá otázka, co mám a mohu pro Pána a jeho království i v těchto časech konat.

5 komentářů:

Karel Konečný řekl(a)...

Názory na tuto chřipku jsou tak protichůdné, že nemá smysl se tím zabývat. Vláda, která je jak dobře víme na nízké úrovni, primitivními rozhodnutími, společně s médii vyvolali v mnoha lidech psychózu strachu ze smrti. To je daleko horší než to onemocnění, protože tím trpí i někteří lékaři. Lidé samozřejmě neznají statistiky kolik lidí běžně kde umírá, a kolik lidí v těch oblastech žije.

Michael Kůr řekl(a)...

S Vašim článkem souhlasím, ale myslím si, že jste se mohl vyjádřit i ke zprávám na tzv. "alternativních zpravodajských webech" typu Aeronet, kterým bohužel věří i někteří křesťané.

Blogger řekl(a)...

Láska je vždy krásná, když jste s pravou osobou, vy a skutečný milenec. Jsem Mayruris Camplelo Můj přítel se se mnou rozešli a byl jsem osamělý, takže jsem byl nasměrován na velmi laskavý a velké kouzlo zaklínač Dr ADELEKE, který mi pomohl přivést zpět svého milence ke mně a požádal mě o 340 eur za položky potřebné pro kouzlo a dnes jsem s ním teď a my jsme spolu šťastní. Jsem velmi vděčný za to, co jste udělali pro mě Dr ADELEKE můžete E-mail mu aoba5019@gmail.com nebo Whatsapp mě přes +27740386124 .

Blogger řekl(a)...

Láska je vždy krásná, když jste s pravou osobou, vy a skutečný milenec. Jsem Mayruris Camplelo Můj přítel se se mnou rozešli a byl jsem osamělý, takže jsem byl nasměrován na velmi laskavý a velké kouzlo zaklínač Dr ADELEKE, který mi pomohl přivést zpět svého milence ke mně a požádal mě o 340 eur za položky potřebné pro kouzlo a dnes jsem s ním teď a my jsme spolu šťastní. Jsem velmi vděčný za to, co jste udělali pro mě Dr ADELEKE můžete E-mail mu aoba5019@gmail.com nebo Whatsapp mě přes +27740386124 .

ADMIN řekl(a)...

GET ACCESS TO ANY CELLPHONE REMOTELY
HACK ANY WHATSAPP ACCOUNT
HACK ANY INSTAGRAM ACCOUNT
HACK ANY FACEBOOK ACCOUNT
Using SS7

GET ALL MONEY ADDERS SOFTWARE HERE WITH PROOF

PAYPAL MONEY ADDER
PAYONEER MONEY ADDER
BITCOIN MONEY ADDER

SKRILL MONEY ADDER

Western Union bug

NETELLER ADDER


DEBIT CARD LOADER

BANK ACCOUNT LOADER

CREDIT CARD LOADER

CLONE CARDS

HACK ANY GMAIL ACCOUNT
LinkedIn email and password hacking

SS7 SOFTWARE AVAILABLE
Serious inquiries only

contact me : putro9111@gmail.com
Telegram: https://t.me/Hackord247
Phone: +1 (912) 805-7496
https://makemoneywithputro.wordpress.com/

HACK N'IMPORTE QUEL COMPTE WHATSAPP

HACKER TOUT COMPTE INSTAGRAM

HACK N'IMPORTE QUEL COMPTE FACEBOOK

OBTENEZ TOUS LES LOGICIELS AJOUT D'ARGENT AVEC LA PREUVE

AJOUT D'ARGENT PAYPAL

AJOUT D'ARGENT PAYONEER

BITCOIN MINER BOT
AJOUT D'ARGENT DE SKRILL
Bug de Western Union
NETELLER ADDER

CHARGEUR DE CARTE DE DÉBIT

CHARGEUR DE COMPTE BANCAIRE

CHARGEUR DE CARTE DE CRÉDIT

CARTES CLONE

HACKER TOUT COMPTE GMAIL
Piratage d'e-mails et de mots de passe LinkedIn

LOGICIEL SS7 DISPONIBLE

Enquêtes sérieuses uniquement

contactez-moi: putro9111@gmail.com

Télégramme: https://t.me/Hackord247

Téléphone: +1 (912) 805-7496

https://makemoneywithputro.wordpress.com/


私に連絡してください:putro9111@gmail.com

WHATSAPPのアカウントをハック

インスタグラムアカウントをハックする

Facebookアカウントをハック


証拠のあるすべてのマネーアダーソフトウェアをここで入手する


PAYPAL MONEY ADDER


PAYONEER MONEY ADDER

ビットコインマイナーボット

SKRILL MONEY ADDER

ウエスタンユニオンバグ

NETELLER ADDER

デビットカードローダー

銀行口座ローダー

クレジットカードローダー

クローンカード

Gmailアカウントをハック
LinkedInのメールとパスワードのハッキング

利用可能なSS7ソフトウェア

深刻な問い合わせのみ

私に連絡してください:putro9111@gmail.com

電報:https://t.me/Hackord247

電話:+1(912)805-7496

https://makemoneywithputro.wordpress.com/


拥有任何WHATSAPP帐户

拥有任何INSTAGRAM帐户

拥有任何FACEBOOK帐户


在此处获取带有证明的所有货币添加软件


贝宝付款

收款人付款人

比特币矿工机器人

速效货币加法器

西联汇款错误

NETELLER ADDER

借记卡装载器

银行帐户装载程序

信用卡装载机

克隆卡

拥有任何GMAIL帐户
LinkedIn电子邮件和密码黑客

提供SS7软件

仅认真查询

与我联系:putro9111@gmail.com

电报:https://t.me/Hackord247

电话:+1(912)805-7496

https://makemoneywithputro.wordpress.com/Взломать любой аккаунт

Взломать любой аккаунт INSTAGRAM

Взломать любой аккаунт в FACEBOOK

ПОЛУЧИТЕ ВСЕ ПРОГРАММНОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ ДЕНЕГ ДОБАВЛЯЕТ СЮДА

ПОДСЧЕТ ДЕНЕГ PAYPAL

PAYONEER MOND ADDER

BITCOIN MINER BOT

SKRILL MOND ADDER

Ошибка Western Union

NETELLER ADDER

ПОГРУЗЧИК ДЕБЕТНОЙ КАРТЫ

ПОГРУЗЧИК БАНКОВСКОГО СЧЕТА

ПОГРУЗЧИК КРЕДИТНОЙ КАРТЫ

КЛОННЫЕ КАРТЫ

Взломать любой аккаунт GMAIL
LinkedIn взлом электронной почты и паролей

ПРОГРАММНОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ SS7 В НАЛИЧИИ

Только серьезные запросы

свяжитесь со мной: putro9111@gmail.com

Telegram: https://t.me/Hackord247

Телефон: +1 (912) 805-7496

https://makemoneywithputro.wordpress.com/HACKEN SIE JEDES WHATSAPP-KONTO

HACKEN SIE JEDES INSTAGRAM-KONTO

HACK JEDES FACEBOOK-KONTO

HIER ERHALTEN SIE ALLE GELDADDERS-SOFTWARE MIT BEWEIS

PAYPAL GELD ADDER

PAYONEER GELDADDER

BITCOIN MINER BOT

SKRILL GELDADDER

Western Union Bug

NETELLER ADDER

DEBIT CARD LOADER

BANKKONTO-LADER

KREDITKARTENLADER

KLONKARTEN

HACK JEDES GMAIL-KONTO
LinkedIn E-Mail- und Passwort-Hacking

SS7 SOFTWARE VERFÜGBAR

Nur ernsthafte Anfragen

Kontaktieren Sie mich: putro9111@gmail.com

Telegramm: https://t.me/Hackord247

Telefon: +1 (912) 805-7496

https://makemoneywithputro.wordpress.com/